MENU

V poslední době se nás nejvíce ptáte i na to, co víme o roubování okurek, jestli na roubování máme nějaké přípravky a i na to, jak se dají okurky naroubovat, pokud možno s co nejmenší námahou. Protože na Vaše dotazy odpovědi samozřejmě máme připravili jsme pro Vás takový jednoduchý návod na roubování salátových okurek. Pokud tento návod dodržíte budete určitě úspěšní a sklidíte dostatek okurek.

Jakou odrůdu salátových okurek „skleníkových hadovek“ zvolit:

Proti chorobám znepříjemňujícím pěstování okurek můžeme úspěšně bojovat buďto postřiky, výběrem odolných (rezistentních) odrůd např.: Bella F1, Kalunga F1, Proloog F1, Pyralis F1 4s. 105Kč. Avalon F1, Girola F1, Grendel F1, Nevada F1, Vigorex F1 4s. 75Kč. Airbus F1, Cratos F1, Eiffel F1, Gulfstream F1, Torreon F1 4s. 140Kč. (to všechno jsou dlouhé hadovky do skleníku) nebo roubováním okurek na podnože.


Podnože vhodné k roubování lilků, melounů, okurek, paprik a rajčat.


Podnože na roubování okurek, melounů.


Jako podnož se na roubování okurek nejčastěji používá tykev fíkolistá 12s. 25Kč. Praxe však ukázala, že ta na některé choroby již nestačí. Proto byly vyšlechtěny speciální hybridní podnože vhodné k roubování okurek a melounů. Jsou odolné půdním houbám, černé hnilobě kořenů, háďátkům, atd., prakticky téměř vůči všemu co brání úspěšnému pěstování okurek ve sklenících. Podnože Power F1 Mix 10s. 40Kč, Azman F1 4s. 40Kč, Bombo F1 8s. 31Kč, Sprinter F1 12s. 25Kč se používají na roubování nejen okurek nakládaček, salátovek, hadovek, ale i vodních a cukrových melounů.
Speciální podnož na okurky skleníkové (hadovky) jsou Becada F1 4s. 40Kč a Shintosa Suprem 4s. 25Kč.
Speciální podnože na melouny jsou Atlas F1 8s. 31Kč a Emphasis 10s. 40Kč.


Roubovat si ale můžeme i rajčata a lilky.


Podnože se jmenují Big Power F1, Emperador F1 4s. 40Kč, Brigeor F1 8s. 68Kč, Efialto F1 8s. 68Kč, TK-T401 10s. 50Kč a He-Man 8s. 50Kč.
Moc se osvědčila i směs F1 podnoží 12s. 75Kč. Je výhodná hlavně při pěstování různých odrůd rajčat. Různé odrůdy tvoří různě tlusté stonky. Podnože ze směsi F1 vytvářejí také různě tlusté stonky (směs různých odrůd) a tak se v ten správný čas vždycky najdou stejně tlusté stonky rajčete i podnože.

Roubovat si můžeme i papriky.

Speciální podnož Snooker F1 10s. 61Kč. Vás určitě uspokojí.

Vlastní roubování okurek (melounů, rajčat, lilků, paprik) není tak složité, jde hlavně o to, aby stonky podnože i okurky (melounu, rajčete, lilku, papriky) byly přibližně stejně tlusté, pak ho zvládne snad každý.

Co k tomu potřebujeme: misku pod rašelinové sadbovače, rašelinové sadbovače, semínko okurky (lilku, melounu, papriky, rajčete), semínko podnože, klipsny na stažení roubu a kousek průsvitného igelitu na udržení teploty a vlhkosti pěstovaných rostlin.

Pro úspěšné vypěstování sazeniček a mladých rostlin (zeleniny, květin, atd.) jsou velice výhodné námi dodávané sadbovače se sterilním substrátem.

 

Objednací číslo 12 – sadbovače 12 kusů 30Kč.

Sadbovače jsou složené z kvalitní zeminy a rašeliny. Do konečného tvaru jsou slisovány pod vysokým tlakem. Tyto slisované „válečky se substrátem“ jsou vloženy do průsvitného obalu. Tento obal je pórézní, umožňuje rychlý příjem vody a nebrání růstu kořenů.

Práce se sadbovači je velice jednoduchá „zvládne ji i malé dítě“.

Sadbovače vložíme do vhodné nádoby. Zalijeme je vodou a krátce čekáme až se z placatého miniválečku s otvorem uprostřed vytvoří malý stabilní a pro rostliny příjemný „květináček“.

Pro zdárný růst semínek udržujeme na dně nádobky asi půl centimetru vlažné nechlórované vody. Nebojte se, sadbovač vstřebá jen tolik vody, kolik rostlina spotřebuje.
Do otvoru uprostřed sadbovače vložíme jedno semínko. Do vlhkého substrátu sadbovače ho jen lehce vtiskneme. Osetý sadbovač necháme v teple.

 


Klipsny pro snadné, pevné a rychlé stažení stonků okurky (melounu, rajčete, papriky, lilku) a podnože k sobě vypadají takto.

objednací číslo: 10 klipsny na roubování 4 kusy 30Kč
objednací číslo: 11 klipsny na roubování 8 kusů 50Kč

objednací číslo: 16 samostahovací kolíčky na roubování 12 kusů 40Kč

objednací číslo: 17 samostahovací kolíčky na roubování 20 kusů 55Kč

objednací číslo: 18 samosvorné postříbřené pásky na roubování  8 kusů 40Kč

objednací číslo: 19 samosvorné postříbřené pásky na roubování 12 kusů 50Kč

  

Postup roubování je asi tento:


do jednoho rašelinového sadbovače nebo květináčku s dobrou sterilní půdou vysejeme semínko okurky, do druhého podnože. Osetý sadbovač (květináček) zalijeme, kvůli udržení vlhkosti a teploty překryjeme průsvitnou igelitovou fólií a čekáme. Okurku vyséváme asi o dva až tři dny dříve než speciální podnože nebo asi o pět až šest dnů dříve než tykev fíkolistou. Rostlinka podnože roste rychleji, mladou okurku v růstu snadno dožene. Semeno okurky vyklíčí ve vlhku, v hloubce asi jeden centimetr a při teplotě kolem 23 stupňů do 12 dnů. Semeno speciálních podnoží, ve stejných podmínkách, asi za šest dnů, tykve fíkolisté do 10 dnů. Roubujeme na sebe jen rostliny s přibližně stejně silnými stonky. Pokud bude mít jedna z rostlin stonek silnější, omezíme u ní zálivku, druhou rostlinu pak přihnojíme a zalijeme. Během několika dnů slabší rostlina tu silnější dožene. Používáme jen zdravé sazenice, listy nesmějí mít na sobě žádné skvrny ani světlé nebo oschlé okraje. Nejjednodušší a snadno zvládnutelné je "jazýčkové" roubování. Rostlinky i se sadbovači (kořenovými baly) přisadíme k sobě. Ostrým sterilním nožem (žiletkou) nařízneme rovně oba stonky proti sobě tak, aby do sebe "pasovaly". Jazýčky řezů vložíme do sebe tak, aby mezi nimi nebyl vzduch, roub stáhneme roubovací klipsnou.

 

 

Rostliny zaléváme podmokem (do misky) ne přes roub, nemusel by se přijmout. Po několika dnech se (po roubování ovadlé) listy obou rostlin vzchopí. Po dalším asi tak týdnu sterilním nožem čistě odřízneme listovou část podnože a kořenovou část salátové okurky, sazenici asi dva dny nezaléváme, rány se lépe zacelí. Za další asi čtyři dny odstraníme roubovací klipsnu. Zdravou sazenici pak můžeme vysadit. Silné kořeny podnože dodávají okurce mnohem více živin než původní kořeny okurky. Rostliny jsou odolnější, zdravější, více a déle plodí.

 

Okurka salátová Fatum 25s. 25Kč.

Také máte rádi "rychlokvašky"? Také se rádi zakousnete do šťavnaté křupavé dužniny nasáklé lahodným lákem? Také se při jejich konzumaci rádi předkloníte, to proto abyste si nepotřísnili oděv vystříknuvší šťávou? Také se vám zdá, že "rychlokvašky" nejsou to, co kdysi byly? Ano? A chtěli byste zase ochutnat ty opravdové, dlouhé, široké a po "probenděné" noci i bystrozraké "bačkoráky"? Ty, které vám dokáží vrátit "chuť do života". Ano? Tak tady je máte "hořčičné“ nebo také „loupací“ okurky v celé svojí parádě.
Jsou takové jaké je chcete mít. Takové, jaké "vytříbily" celé generace labužníků a pijáků dobrých moků. Velmi rané, to proto, abyste je mohli brzy sklízet.

"Protiplísňové", to proto, aby vám vydržely co nejdéle. Geneticky nehořké, to proto, aby vám po ránu místo dodání "chuti do života", chuť nezkazily. Hladké, to proto, aby "do hlavy" dobře klouzaly. S bílou pevnou "křupavou" dužninou, to proto, aby bylo do čeho se zakousnout. Asi dvacet pět až čtyřicet centimetrů dlouhé, to proto, aby vám vydržely dostatečně dlouho a nemuseli jste "potupně" žebronit o další příděl. Asi dvanáct centimetrů široké, to proto, aby se do nich vešlo co nejvíc "životabudiče", lahodného sladkokyselého láku. A navíc, jako "bonus", s malým jaderníkem, to proto, abyste kolem sebe "netrousili" přebytečná semena. A vězte, pokud na rychlokvašky nejste, nevadí. Dají se použít i jako vynikající, pevné, šťavnaté, křupavé salátovky a navíc, pozor, stále s malým jaderníkem. Můžete si z nich připravit i vynikající salát, oblohu k jídlům, nakrájet je na řezy a konzervovat, prostě všechno to co s běžnými salátovými okurkami. Semena vyséváme do poloviny června, ve sponu asi 30 x 150 centimetrů, přímo na záhon. Před výsevem je raději necháme nabobtnat (naklíčit) na vlhké vatě. Do jamky hluboké asi dva centimetry vyséváme tři až čtyři semena. Ve vlhké půdě teplé nad 15 stupňů vyklíčí asi za čtrnáct dnů. Po vzejití přimícháme do půdy kolem kořínků lžíci super hnojiva (s.o.e.s.), plodit budou jako o závod.

Okurka salátová Fatum 25s. 25Kč.

Hnojivo (s.o.e.s.):
objednací číslo 13 hnojivo   50g 17Kč
objednací číslo 14 hnojivo 250g 75Kč
objednací číslo 15 hnojivo 500g 135Kč

Na řezy využíváme i speciálně vyšlechtěné, silné „masité“ okurky. Delikatess 40s. 20Kč a Moneta 40s. 31Kč - umožňují průběžnou sklizeň. Malé okurky používáme jako nakládačky, větší jako salátovky, největší do láků a k přípravě výborných okurkových řezů. Jsou rané (brzy je sklízíme), „protiplísňové“ (na záhonu vydrží dlouho, sklidíme jich hodně) a geneticky nehořké.

Mgr. Jaroslav Našinec

Počasí a chorobám odolná, na pěstování nenáročná a moc dobrá asijská specialita

 

okurka salátová asijská Chinese Slangen 40s. 20Kč.

je asi 35 centimetrů dlouhá, hladká, štíhlá salátová okurka s malým jaderníkem a extra pevnou dužninou. Používá se syrová nebo podušená, opečená, osmažená, atd. Nerozvařuje se tak snadno, drží formu, chuť a tvar. Bez ní nejsou asijské speciality takové, jaké by měly správně být.

Libelle F1 30s. 31Kč - je velmi raná, nepříznivým vlivům počasí a chorobám okurek výrazně odolná, "protiplísňová" hladká okurka nakládačka na záhony a do větších truhlíků. Vytváří velké množství převážně samičích květů, to znamená, že z podstatné části květů vyrostou skutečně okurky. Již brzy po výsevu nasazuje první plody a plodit vydrží až do podzimu. Výborně snáší střídání chladnějších nocí a horkých dnů a také vlhkých nebo sušších dnů.


Libelle F1 30s. 31Kč


Dorostlé plody jen pomalu přerůstají, svoji velikost si udržují i několik dnů, zkrátka budete sklízet okurky přibližně pořád stejně veliké.
Všechny tyto vlastnosti pro Vás znamenají to, že se o ni během růstu nemusíme tolik starat a právě to při pěstování okurek na chatě nebo chalupě potřebujeme a to ne proto že bychom se o okurky starat nechtěli, ale nemůžeme, protože na chatu nebo chalupu většinou přijíždíme jen na sobotu a neděli.

Mgr. Jaroslav Našinec

S moc zajímavou odrůdou hladkých „panensky plodících“ okurek nakládaček Bimbostar F1 30s. 28Kč vás seznámíme podrobněji.


Bimbostar F1 30s. 28Kč

Okurky nakládačky Bimbostar F1 30s. 28Kč - jsou vysoce rezistentní (odolné) černi okurkové, padlí, plísni a virové mosaice, v současné době patří asi k „nejprotiplísňovějším“. Jsou typu „multifruit“, plodí až čtyři okurky za listem.
To znamená, že ze stejné plochy sklidíme tři až čtyřikrát více okurek než z běžných odrůd, a to už stojí za zkoušku. Má to i další výhody nemusíme obhospodařovat velkou plochu, ušetříme si záda a také vodu na zalévání. Jsou „panensky plodící“, to znamená, co květ, to plod. V praxi, i když je budeme pěstovat v uzavřeném skleníku, fóliovníku nebo doma, v bytě, zkrátka všude tam, kde nebude létat žádný hmyz a také tam, kde se nepohne ani větérek, který by mohl přenést pyl, budou pořád a pořád plodit. Jsou hladké, sytě zelené a hlavně geneticky nehořké. Poměr délky a šířky 3,1:1 je předurčuje k zavařování, jsou jedna jako druhá. Všechny šťavnaté a křupavé. Jsou velmi rané, to znamená, že začínají plodit velice brzy po vysazení, zkrátka než je, stejně jako všechny ostatní poškodí plíseň, sklidíme jich podstatně víc. Bez větších problémů snášejí i déšť a kolísání teplot. Po případném (nechtěném) mechanickém poškození velice rychle regenerují a nasazují plody. Pozdě přerůstají, to znamená, že plody vydrží poměrně dlouho ideálně dlouhé a široké.
Pozor: vedle partenokarpických odrůd nepěstujeme odrůdy běžné. Včelky si nevybírají a opylují i tyto odrůdy, mohlo by dojít k deformaci plodů, většinou jsou silnější.

Mgr. Jaroslav Našinec

Venku si můžeme vypěstovat i vynikající okurky hadovky.

Máte rádi okurky "hadovky"? A teď si třeba říkáte, co je mi to platné, dají se pěstovat jen ve skleníku a ten nemám. Líbily by se vám hybridní okurky hadovky na záhon? Ano? Tak tady je máte.

Odrůda Southern Delight F1 6s. 31Kč (na obrázku to jsou ty dvě tmavé, kratší) - je asi 25 centimetrů dlouhá. Vyniká vysokou násadou tmavě zelených plodů s hladkou tenkou slupkou (je to okurka salátová hadovka ne jen okurka salátová), pevnou šťavnatou dužninou a moc dobrou chutí. Pokud se nechcete o okurky nijak zvlášť starat a chcete mít výbornou úrodu, pak je to ta pravá odrůda pro Vás. Můžeme ji pěstovat na povrchu záhonu nebo si ji můžeme vytáhnout na konstrukci, pak jsou její plody samozřejmě rovné nikoliv mírně zahnuté jako při našem pěstování na záhonu, ale ani tak si nijak nezadají s hadovkami ze skleníku.


Southern Delight F1 6s. 31Kč (na obrázku to jsou ty dvě tmavé, kratší)
Burpless Tasty Green F1 6s. 31Kč (na obrázku spodní tři)

Burpless Tasty Green F1 6s. 31Kč – je tmavě zelená, i více než 40 centimetrů dlouhá, „protiplísňová“ geneticky nehořká. Má malý semeník, pevnou, příjemně okurkově aromatickou dužninu a slabou slupku.
Pěstovat ji můžeme na záhonu (plazí se po povrchu) nebo v nevytápěném fóliovníku (pne se vzhůru). Ve velkém květináči (truhlíku) na balkonu se šplhá po konstrukcích, třeba po zábradlí. Vytvoří přírodní zelený paraván přes který není dovnitř vidět a navíc, po ruce máme vždycky dostatek výborných okurek. Dobře roste ve vyhnojené, přiměřeně zalévané půdě. Je „protiplísňová“, výrazně odolává plísni okurkové a dalším chorobám. Všechny okurky zničí plíseň, napadne samozřejmě i ji, ale ona stále plodí a plodí. Výborné šťavnaté okurky s pevnou chutnou dužninou budeme sklízet mnohem déle než u všech ostatních, většinou až do zimy. Plodí až do prvních mrazíků, to znamená podstatně déle než většina ostatních. Dobře snáší i přísušky a vyšší teploty. To výborně využijeme hlavně na chatě a chalupě, kde ji většinou během týdne nezaléváme. Velké teplotní rozdíly mezi teplými dny a chladnými nocemi ji také nijak neublíží. Netrpí teplotním šokem, nasazuje stále nové a nové květy a výborné plody. Je zvyklá na drsnější klima a u nás ji to zřejmě připadá jako v příjemně vytopeném „pokojíčku“. Je to prostě super bomba na zahrádky.
Semena okurek (pěstování na záhonu) vyséváme od dubna do truhlíku, od konce května do poloviny června i přímo na záhon, asi půl centimetru hluboko. Ve vlhké, asi 22 stupňů teplé půdě vyklíčí do čtrnácti dnů. Sazenice vysazujeme ve sponu asi 120 x 80 centimetrů. Při vysazování přimícháme do půdy (ke kořínkům) lžíci super hnojiva (s.o.e.s.). Porostou a plodit budou jako o závod. Budete mít tolik okurek, že je ani nestačíte jíst.
Mgr. Jaroslav Našinec

Pokud máte zájem otevřete si naše další nabídky.

Bližší a obsáhlejší popisy odrůd najdete v naší ORIENTACI V OSIVECH cena asi 35-45Kč.

Vážení přátelé, tento soupis osiv je pouze informativní. Díky zpracování mohlo u některých odrůd dojít třeba ke zkomolení jejich jména (automatické opravování chyb počítačem, zlomem nebo jsme třeba ještě neodstranili nedostatkovou odrůdu nebo nepřidali novou, atd). Promiňte nám to prosím. Všechno budeme postupně upravovat a opravovat.

Veškeré námi uváděné informace jsou autorským majetkem zásilkové služby AEV-VS. Bez našeho písemného svolení nepovolujeme jejich využívání. Upozorňujeme Vás na to, že námi uváděné popisy odrůd vycházejí z našich zkušeností a mohou se v různých oblastech České republiky i třeba výrazně lišit.

Upozorňujeme Vás i na to, že v průběhu sezóny nemusejí být všechny zde uvedené odrůdy okamžitě na skladě (některé jsou světové novinky) nebo, že z nějakého důvodu třeba vůbec nebudou (například: výrobce osiv je pro letošní sezónu vyprodal nebo ještě nezačala platit jejich registrace-ty budeme dodávat až po schválení odrůdy a její registraci) nebo už naopak přestala platit registrace některé zde uvedené odrůdy, atd.). V takovémto případě si dovolíme nahradit Vám nedostupnou odrůdu odrůdou co možná nejvíce podobnou (ranost, výnosnost, barva, tvar, atd.). V případě prokázané nespokojenosti s námi dodanými semínky Vám zašleme semínka nová, náhradní nebo kupní cenu zboží bez DPH. Za případné další škody neručíme.

Vyhrazujeme si právo změny kterékoliv námi uváděné ceny nebo množství semen (koření) v jednotlivých sáčcích (jsme závislí na vnějších vlivech: kurz, náklady na dopravu, atd.). Děkujeme Vám za pochopení.

Přejeme Vám hodně radosti, při pěstování zelenin z námi dodávaných semen. Hodně spokojenosti s úrodou, která Vám z námi dodávaných semen vyroste a hlavně stálé zdraví, štěstí a spokojenost v osobním, rodinném i pracovním životě.

Mgr. Jaroslav Našinec

 

 


DomůDomů

Košík  

(prázdný)